Exotické ptactvo

PRŮJEM U EXOTICKÉHO PTACTVA

Průjem u ptactva může mít mnoho různých příčin. Často vzniká pouhým podchlazením, průvanem, náhlou změnou stravy či nevhodnou stravou, která je například nahnilá, studená, zkažená, apod.

Na druhé straně a také vážnějším původem průjmu může být nějaká nemoc. Nejčastěji se jedná o prvoky, který mohou způsobit například velice častou kokcidiózu, anebo jde o bakterie, které se přemnoží ve střevech (např. patogenní bakterie Escherichia coli). Další z příčin průjmu může být i výskyt oblých červů (škrkavek) v trávícím traktu.

O průjem u ptactva se jedná v případě, kdy tmavá složka trusu je řídká, vodnatá nebo zcela chybí. Ptáci kteří jsou průjmem postiženi, mají často znečištěné a neudržované peří okolo kloaky.

Pomoci svému ptáčkovi můžete nejdříve i sami. Postiženého ptáka odchyťte z klece, izolujte ho od ostatních ptáků a umístěte ho do tepla (lze vyhřívat místo i infračervenou lampou) a především vynechejte všechny šťavnatá, špatně stravitelná, dráždivá a tučná krmiva. Nejvhodnější je krmit pouze suchým zrním bez olejnatých druhů a k pití dávat pouze heřmánkový či černý čaj. Pokud se stav ptáka začne zlepšovat a příznaky průjmu odezní, byl průjem pouze reakcí na nevhodné podmínky či stravu a vy ho již nemusíte izolovat od ostatních ptáků.

V případě, že průjem ani po 2 – 3 dnech a to i po poskytnutí výše uvedené domácí pomoci neodezní anebo v souvislosti s průjmem je celkový zdravotní stav postižen: pták je netečný, peří je načepýřené, odmítá jíst a pít nebo evidentně rychle hubne, není dobré na nic čekat a co nejdříve navštívit veterináře, který Vám poradí nejvhodnější postup. Odeberte vzorek čerstvého trusu ještě před příchodem, případně veterinární lékař odebere sám trus, který se pošle na rozbor do laboratoře a na základě výsledku může veterinární lékař nasadit vhodnou léčbu.

Jako u každého zvířete, tak i u ptactva je potřeba trus sledovat, neboť špatná forma trusu může signalizovat, že s ptákem není něco v pořádku a čím dříve se problém řeší, tím je větší naděje na vyléčení.

VÁPENKA U EXOTICKÉHO PTACTVA

Vápenka je častá nemoc vyskytující se především u andulek. Není závažnou nemocí a lze ji snadno léčit. Hlavními příznaky jsou hrubý, drsný povrch zobáku a ozobí a někdy i nožek a okolí očí. V pokročilém stádiu mohou být nosní dírky částečně ucpány hnědým sekretem.

Vápenku způsobují mikroskopičtí roztoči, kteří si pod kůži postiženého ptáka tzv. vrtají chodbičky a důsledkem toho je právě ozobí a zobák zbrázděný těmito „chodbičkami“.

Léčba vápenky je naštěstí opravdu jednoduchá a zvládne ji i každý majitel ptáka sám doma. K léčbě lze použít například stolní olej, sádlo nebo máslo, kdy postižená místa potíráme 2 – 3 krát denně po dobu nejméně 5-ti dní (nejlépe se nanáší pomocí vatové tyčinky do uší). Účelem této léčby je udusit roztoče, kteří nemoc způsobují, pod tímto neprodyšným nátěrem.

Důležité je, v průběhu léčby vydezinfikovat ještě i obydlí (klec, voliéru) ptáka, aby se časem znovu váš svěřenec nenakazil.

V případě, že výše uvedené opatření nezafunguje a potíž se bude vracet, pomůže lék, který pacient dostane injekční formou nebo aplikací na kůži v ordinaci Vašeho veterináře. Bude nutné opakované ošetření v intervalu 7-14dnů několikrát za sebou.

ClickHandler.ashxcnemidocoptescnemidocoptes behak

 

Více informací o zdravém chovu exotických ptáků Vám rádi sdělíme i v naší veterinární ordinaci.

 

„Váš mazlíček je pro nás prioritou!“

 

!!! Témata poradny pravidelně rozšiřujeme, jsou vytvářeny zároveň i na základě Vašich dotazů.

Proto neváhejte zeptat se nás na cokoliv ohledně péče o Vašeho mazlíčka a my pro Vás v poradně nové téma co nejdříve vytvoříme !!!