Psí poradna

LIDSKÉ LÉKY U ZVÍŘAT

Humánní (lidské) léky se běžně užívají i ve veterinární medicíně, ale je důležité znát, které jsou pro zvíře bezpečné a v jakém dávkování a které mohou zvířeti velmi ublížit. Často si lidé mylně myslí, že snížením normální dávky na polovinu, nemohou svému mazlíčkovi přeci ublížit. Bohužel mohou a často se stává, že stav zvířete se zhorší zbytečně víc, než by byl pouze samotný kašel, či průjem.  Proto vždy majitelům našich pacientů doporučujeme konzultaci s veterinářem a v případě, že opravdu není možná osobní návštěva ordinace, vždy je lepší alespoň telefonická konzultace, než riskovat, jestli lék zvířeti pomůže či více ublíží.

Určitě je důležité znát, které z humánních  léků jsou pro Vašeho mazlíčka nebezpečné. Především se vyvarujte humánním lékům tlumící bolest jako jsou například: Paralen, Ibalgin (Ibuprofen) a Acylpyrin. Dále nepoužívat mastě do očí s obsahem antibiotik a kortikoidů. Nikdy nepodávat zvířatům kapky proti kašli, ve kterých je velice často alkohol a ten je toxický hlavně pro malé psy, u který se obtížně odhaduje dávkování.  Pokud nelze navštívit veterináře, můžete nejprve zkusit užít na kašel dětský sirup a mléko s medem a citrónem, ale pokud nedochází ke zlepšení, je nutná návštěva veterináře a nasazení antibiotik zvířeti. Dalším velmi častým problémem  je průjem, při kterém si v domácím léčením můžete pomoci například Smectou, která se dávám i miminkům a není tak silným lékem a neohrozí Vašeho mazlíčka. Pokud ale nedojde do dvou dní ke zlepšení, vždy navštivte veterinární ordinaci.

Věřte, že ze zkušeností z naší praxe je vždy tím nejlepším krokem k léčbě Vašeho mazlíčka nejdříve konzultace s veterinářem, ať máte vždy jistotu, že dáte svému mazlíčkovi to nejlepší a předejdete možným dalším zbytečným potížím.

U nás Vám vždy velmi rádi ochotně poradíme a nemusíte se bát na cokoliv zeptat.

VAKCINACE PSŮ

ŠTĚNĚ

U štěňátek je nutné první očkování v 6-8 týdnech po jejich narození. Štěňátko je buď naočkováno ještě přímo u chovatele (pouze 1. očkování ze třech) nebo až si ho přiveze jeho nový majitel domů. Další revakcinace je za 3-4 týdny (druhé očkování), a druhá revakcinace (třetí očkování) je znovu za další 3-4 týdny. Dále až bude Vašemu štěňátku 3-6 měsíců je potřeba další očkování a to již proti vzteklině. V období mezi jednotlivými očkováními je důležité dbát zvýšené pozornosti, kde Vaše stěně venčíte a ke kterým psům ho pouštíte. Ne každý psí kamarád je zcela zdravý a Vaše štěně by se mohlo snadno něčím nakazit, než bude zcela kompletně doočkované. Nejideálnější je nebrat štěně na procházku na zcela neznámá místa a mezi zcela cizí psy. Ale zároveň nezapomínejme, že pro socializaci zvířete je potřeba neizolovat zvíře přehnaně od ostatních psů, ideální je, jak se říká, všeho s mírou. Pokud tedy máte přátelé, kteří mají také psí kamarády, je dobré udržovat první kontakty s nimi, protože u nich máte jistotu, že je jejich mazlíček zdravý a Vaše štěně se nemůže ničím nakazit.

DOSPĚLÝ PES

Očkování je každoroční záležitost i u všech dospělých psů všech plemen. Každý rok je  potřeba přivést Vašeho psa do ordinace na očkování proti vzteklině – nyní lze zvolit i druh vakcíny, která se přeočkovává již až za 3 roky – jedná se ale o očkování pouze proti vzteklině. Také ale pamatujte na prevenci, proto je důležitá každoroční prohlídka Vašeho zvířete i když je zdravý a při každoročním očkování je to ideální, dále každoročně spolu se vzteklinou přeočkovávat infekční nemoci. Další možné vakcinace jsou dle potřeby a přání majitele psa, těmi jsou například: psincový kašel, borelióza, tetanus, herpes virus, plísně, a další.

ODČERVENÍ PSŮ

Spolu s očkováním je dobré hlídat si i pravidelnost odčervení Vašeho mazlíčka. Začervení Vašeho zvířete je opravdu velmi nebezpečné i pro lidské zdraví a především pro děti. Riziko pro člověka je ještě mnohem vyšší, pokud žije Váš mazlíček přímo s Vámi v domácnosti.

Odčervení u štěněte – první ve věku 4 týdnů, poté opakovat za 2 týdny a ještě poté jednou za měsíc aspoň 2 krát po sobě, nejlépe měsíčně do dosažení půl roku věku. Ve štěněcím období je obrovsky důležité pravidelně odčervovat zvíře pro jeho zdravý růst. Další odčervení dle potřeby.

Zároveň s odčervením šťeňat je nutné odčervit i maminku před porodem a po porodu kvůli přenosu aktivních larev škrkavek krevní cestou přes placentu a mlíkem po porodu.

Odčervení u dospělých psů – pravidelně nejlépe 2-4 krát ročně dle potřeby.

KASTRACE FENY

Tento zákrok často majitele fenky velmi zajímá, nevědí, co bude pro jejich fenečku nejlepší. Vždy se proto u nás v ordinaci ptáme, zda chce majitel od své fenky v budoucnosti štěňata, či ne. Pokud ano, není samozřejmě kastrace vůbec namístě. Ale pokud ví, že štěňata nikdy nebude chtít, či již je znovu nebude chtít, je vhodné fenku vykastrovat a předejít tak mnohým zdravotním problémům v jejím budoucím životě.

Nejvhodnější období pro kastraci feny je jaro a podzim, dále mimo hárání feny a mimo falešnou březost. Vhodný věk feny je stanoven ideálně po 1. háráním, tedy nejdříve od 6 měsíců věku a později. Nejlépe však co nejdříve, aby se snížilo riziko vzniku nádoru mléčné žlázy, které bohužel každým dalším háráním a případnými falešnými březostmi přibývá.

Kastrace se provádí především za účelem prevence zánětu dělohy, falešné březosti, nádorů na vaječnících a cyst vaječníků, vzniku nádorů mléčné žlázy, také nežádoucího nakrytí (oplodnění) a vymizení samotného hárání feny.

Rizika po kastraci: mírné zvýšení hmotnosti, ale to lze upravit vhodným dávkováním či správným krmením. Dále menší procento fen může začít trpět po čtyřech letech po kastraci inkontinencí (samovolný únik moči), nejvíce případů bývá u fen nad 20kg, tedy kategorie větších až obřích plemen, hlavně plemeno boxer a rotvajler, u těchto plemen se z preventivních důvodů kastrace neprovádí, zde trpí inkontinencí po kastraci téměř každá fena.

Jakékoliv dotazy a více informací o kastraci Vám moc rádi sdělíme přímo  v naší ordinaci. Zároveň tak i zhodnotíme stav Vašeho zvířete a poradíme Vám, co bude pro Vaši fenečku nejlepší.

Každý operační zákrok předem konzultujeme individuálně s majitelem zvířete a probereme detailně do podrobností všechna rizika a důvody k úkonu.

Jsme tu pro Vás a Vaši svěřenkyni, ale konečné rozhodnutí je vždy samozřejmě jen na Vás.

KASTRACE PSA

Kastrace psa se provádí v případech, kdy víte, že nebudete nikdy chtít od svého psa potomky. Také se kastrace provádí ze zdravotních důvodů nebo i ke zklidnění povahy psa (což je velmi individuální u každého zvířete). Pokud však chcete v budoucnosti své zvíře uchovnit (týká se psů s průkazem původu, kteří poté mají potomky s průkazem původu) kastrace se neprovádí, jinak by bylo zvíře vyloučeno doživotně z chovu či může ztratit samotnou možnost získání uchovnění.

U psů je kastrace vhodná do 2 let věku, kdy nemá zatím pes zkušenosti s krytím. U starších psů je kastrace vhodná k prevenci vzniku nádorů a hyperplazie prostaty.

Kastrace psa sebou žádná vážná rizika nenese, pouze by mohl pes více přibrat  na hmotnosti, ale vhodným dávkováním či správným krmením a pomocí intenzivnějšího pohybového režimu tomu lze včas zabránit.

Každý operační zákrok předem konzultujeme individuálně s majitelem zvířete a probereme detailně do podrobností všechna rizika a důvody k úkonu. Jsme tu pro Vás a Vašeho svěřence, ale konečné rozhodnutí je vždy samozřejmě jen na Vás.

 !!! Témata poradny pravidelně rozšiřujeme, jsou vytvářeny zároveň i na základě Vašich dotazů.

Proto neváhejte zeptat se nás na cokoliv ohledně péče o Vašeho mazlíčka a my pro Vás v poradně nové téma co nejdříve vytvoříme !!!