Kočičky

VAKCINACE KOŤAT

U koťátek je nutné první očkování v 8 týdnech od jejich narození a revakcinace (druhé očkování) za 3-4 týdny od prvního očkování. Dalším očkováním je vzteklina a tato vakcinace je vhodná ve 3-6 měsících věku kotěte. Očkováním u kotěte předejdete mnoha nemocem v raném věku, kdy je imunita kotěte velmi citlivá.

VAKCINACE DOSPĚLÝCH KOČEK

Očkování je každoroční záležitost i u všech dospělých koček všech plemen. Každý rok je  potřeba přivézt Vaši kočku do ordinace na očkování proto vzteklině (nyní lze zvolit i druh vakcíny, která se přeočkovává znovu až za 3 roky), dále je třeba každoročně spolu se vzteklinou přeočkovávat infekční nemoci. Kočky, které se pohybují často i venku v přírodě, jsou tak v rizikovějším prostředí a u nich je očkování obzvlášť potřebné.

ODČERVENÍ KOČEK

Spolu s očkováním je dobré hlídat si i pravidelnost odčervení Vašeho mazlíčka. Začervení Vašeho zvířete je opravdu velmi nebezpečné i pro lidské zdraví a především pro děti. Riziko pro člověka je ještě mnohem vyšší, pokud žije Váš mazlíček přímo s Vámi v domácnosti.

KOŤÁTKA– první odčervení ve 4 týdnech od narození, další za 2 týdny a podle potřeby ještě 1 krát měsíčně alespoň 2 krát za sebou.

DOSPĚLÉ  KOČKY –  pravidelně nejlépe 1-4 krát ročně, záleží, zda je kočka pouze doma či se pohybuje venku a přijde tak více do styku s infikovaným prostředím.

KASTRACE KOČKY

Tento zákrok často majitele koček velmi zajímá, nevědí, co bude pro jejich kočičku nejlepší. Vždy se proto ptáme, zda chce majitel od své kočky v budoucnosti koťata, či nechce. Pokud ano, není samozřejmě kastrace vůbec namístě. Ale pokud ví, že koťata nikdy nebude chtít, či již znovu je nebude chtít, je vhodné kočku vykastrovat a předejít tak mnohým zdravotním problémům v jejím budoucím životě.

Důležité je vědět, že kočka může zabřeznout již v 6-ti měsících věku, a proto ji musíte více hlídat před nechtěným zabřeznutím. Nejideálnější věk pro kastraci je od 8 měsíců, ale lepší je až v 1 roce věku, ale samozřejmě to musí být přizpůsobeno podle možností volného pohybu kočky. V případě že nechodí ven a nemůže tedy zabřeznout již v půli roce věku, je vhodné počkat do jednoho roku věku.

Kastrace kočky sebou žádná vážná rizika nenese, pouze by mohla Vaše kočka přibrat na váze, ale vhodným dávkováním či správným krmením tomu lze včas zabránit. Co se týká inkontinence (samovolný unik moči), tak kočky po kastraci na ni netrpí, opravdu pouze ojediněle a to může být i z jiné příčiny než z kastrace.

Mezi výhody kastrace patří zabránění nežádoucí březosti, prevence vzniku zánětu dělohy, cyst a nádorů na vaječnících, zamezení přehnaných projevů „mrouskání“, kterými jsou například: značkování svého území močí, agresivita, zvýšené mňoukání přes den i v noci, apod.

Jakékoliv dotazy a více informací o kastraci Vám moc rádi kdykoliv sdělíme přímo  v naší ordinaci a zhodnotíme zároveň i stav Vašeho zvířete a poradíme Vám, co bude pro Vaši kočičku nejlepší.

Každý operační zákrok předem konzultujeme individuálně s majitelem zvířete a probereme detailně do podrobností všechna rizika a důvody k úkonu.

Jsme tu pro Vás a Vašeho mazlíčka, ale konečné rozhodnutí je vždy samozřejmě jen na Vás.

KASTRACE KOCOURA

Kastrace kocoura se provádí  nejlépe až od jednoho roka věku, aby se předešlo jiným zdravotním problémům. Veterináři dřívější kastrace kocourů nedoporučují především z důvodu, že by ještě nemusel být kocourek pohlavně zralý a dorostlý, a proto by se mohly v budoucnosti projevit zdravotní potíže například močových cest.

Kastrování kocourů je velmi časté především z důvodu velmi silného a přehnaného chování kocoura v době pohlavní dospělosti, kdy začne kocour značkovat močí svoje teritorium, toulat se, velice hlasitě mňoukat ve dne i v noci, rvát se a samotná agresivita může být přenesena i na jejich majitele.

Riziko tohoto zákroku je onemocnění dolních močových cest („FLUTD“), tvorba písku a kamínků v moči, inkontinence v budoucím životě kocourka. Tento problém se ale bohužel vyskytuje i u nekastrovaných kocourů (je to velmi individuální u každého kocourka).

Doporučujeme proto, pokud Váš kocourek (kastrovaný či nekastrovaný) může běhat i volně venku, s radostí mu to dopřejte, prospívá to nejen jeho psychice, ale především jeho močovým cestám, kdy potřeba označit si (pomočit) procházkou svého rajónu pár keřů a sloupků, je pro jeho zdraví velmi prospěšné, protože právě tato zábava ho nutí pravidelně vyprazdňovat močový měchýř a tím snížit riziko tvorby písku a kamínků.

Jakékoliv dotazy a více informací o kastraci Vám moc rádi kdykoliv sdělíme přímo v naší ordinaci a zhodnotíme zároveň i stav Vašeho zvířete a poradíme Vám, co bude pro Vašeho kocourka nejlepší.

Každý operační zákrok předem konzultujeme individuálně s majitelem zvířete a probereme detailně do podrobností všechna rizika a důvody k úkonu.

Jsme tu pro Vás a Vašeho mazlíčka, ale konečné rozhodnutí je vždy samozřejmě jen na Vás.

LIDSKÉ LÉKY U ZVÍŘAT

Humánní (lidské) léky se běžně užívají i ve veterinární medicíně, ale je důležité znát, které jsou pro zvíře bezpečné a v jakém dávkování a které mohou zvířeti velmi ublížit. Často si lidé mylně myslí, že snížením normální dávky na polovinu, nemohou svému mazlíčkovi přeci ublížit. Bohužel mohou a často se stává, že stav zvířete se zhorší zbytečně víc, než by byl pouze samotný kašel, či průjem.  Proto vždy majitelům našich pacientů doporučujeme konzultaci s veterinářem a v případě, že opravdu není možná osobní návštěva ordinace, vždy je lepší alespoň telefonická konzultace, než riskovat, jestli lék zvířeti pomůže či více ublíží.

Určitě je důležité znát, které z humánních  léků jsou pro Vašeho mazlíčka nebezpečné. Především se vyvarujte humánním lékům tlumící bolest jako jsou například: Paralen, Ibalgin (Ibuprofen) a Acylpyrin. Dále nepoužívat mastě do očí s obsahem antibiotik a kortikoidů. Nikdy nepodávat zvířatům kapky proti kašli, ve kterých je velice často alkohol a ten je toxický hlavně pro malé psy, u který se obtížně odhaduje dávkování.  Pokud nelze navštívit veterináře, můžete nejprve zkusit užít na kašel dětský sirup a mléko s medem a citrónem, ale pokud nedochází ke zlepšení, je nutná návštěva veterináře a nasazení antibiotik zvířeti. Dalším velmi častým problémem  je průjem, při kterém si v domácím léčením můžete pomoci například Smectou, která se dávám i miminkům a není tak silným lékem a neohrozí Vašeho mazlíčka. Pokud ale nedojde do dvou dní ke zlepšení, vždy navštivte veterinární ordinaci.

Věřte, že ze zkušeností z naší praxe je vždy tím nejlepším krokem k léčbě Vašeho mazlíčka nejdříve konzultace s veterinářem, ať máte vždy jistotu, že dáte svému mazlíčkovi to nejlepší a předejdete možným dalším zbytečným potížím.

U nás Vám vždy velmi rádi ochotně poradíme a nemusíte se bát na cokoliv zeptat.

„Váš mazlíček je pro nás prioritou!“

 

!!! Témata poradny pravidelně rozšiřujeme, jsou vytvářeny zároveň i na základě Vašich dotazů.

Proto neváhejte zeptat se nás na cokoliv ohledně péče o Vašeho mazlíčka a my pro Vás v poradně nové téma co nejdříve vytvoříme !!!