Hlodavci

KRÁLÍCI

VAKCINACE KRÁLÍKŮ

U králíků je nutná první vakcinace v 10-ti týdnech věku a poté revakcinace za 6-12 měsíců (každoročně i v dospělosti). V případě chovných králíků je tato revakcinace nutná za 6 měsíců. Toto očkování obsahuje vakcínu proti králičímu moru a myxomatóza (vysoce nakažlivé virové onemocnění), kdy se tvoří králíkovi uzlovité edémy (myxomy) v kůži a v podkoží např. na hlavě. Pokud by nastala nepříznivá situace nákazy je možné očkovat králíka již v ranějším věku od 6-ti týdnů stáří a následná revakcinace již za 4 týdny.

UŠNÍ SVRAB KRÁLÍKŮ

Ušní svrab je jedním z nejčastějším onemocněním králíků. Vyskytuje se zvláště u chovatelů, kteří moc nedbají na hygienu a čistotu v obydlí svého mazlíčka. Tuto nemoc způsobují vnitřní parazité, kteří se odborně nazývají zákožka svrabová. Ušní svrab u králíků je jedním ze třech druhů prašivin (zbylé dva druhy se nazývají prašivina celotělová a prašivina hlavy). Přesto se nejčastěji vyskytuje svrab ušní a to ve vnějším zvukovodu, kdy velmi vysoké množství zákožek nabodává pokožku a sliznici králičího ucha a v uchu se tvoří puchýřky naplněné hnisem, které časem praskají a zasychají v podobě strupů, které jsou menší či větší i celoplošné. Je to pro králíka velmi bolestivé, proto je důležité, aby došlo včas k ošetření veterinářem. Při zanedbání hrozí, že strupy vyplní celou dutinu zevního zvukovodu, kdy dolní část bývá uzavřena mazlavou zapáchající hmotou. Při takto vážném postižení ve vnitřní části uší králík v bolestech uhyne. Včasná léčba je relativně jednoduchá, kdy po aplikaci injekčního přípravku u veterináře dochází zanedlouho k vyléčení.

KOKCIDIÓZA KRÁLÍKŮ

Toto onemocnění je nejzákeřnější nemocí u králíků. Vyvolávají ji jednobuněční vnitřní parazité. Rozlišuje se kokcidióza jater a kokcidióza střev. Všichni tito parazité jsou nazýváni kokcidie. Jejich vývoj jak v těle nositele, tak i ve vnějším prostředí je velmi složitý. Pro jejich vývoj jsou nejdůležitějšími články tzv. oocysty, které králík vylučuje v ohromném množství svým trusem.

Je známo, že v běžném zdravém životě králíka, neexistuje trus, který by neobsahoval oocysty. Ale je důležité, aby jich bylo minimálně.

Nebezpečí hrozí především mláďatům, která se mohou infikovat od své matky po opuštění hnízda prvním přímým stykem s jejím trusem. Ale pokud je matka zdravá a mláďata pijí ochranné mateřské mléko, nemohou jim kokcidie způsobit zhoubný účinek. Proto je pro králíčata nejkritičtějším obdobím především období odstavu od mateřského mléka v období kolem 6-10 týdne věku králíka. A bohužel právě v tomto období jsou zaznamenávány největší úhyny mláďat na tuto zákeřnou parazitární nemoc.

Příznaky jsou u kokcidiózy jater i kokcidiózy střev téměř stejné. Z tohoto důvodu se obě formy nejčastěji vyskytují společně. Projevy u králíčat jsou například stranění se od ostatních, kdy sedají v rohu kotce, bříška mívají nadmutá, páteř se hmatem objeví jako pilka, srst je naježená, oči vpadlé, je slyšet časté skřípání zubů,  příjem potravy je snížený nebo žádný, trus bývá rozbředlý a silně zapáchá. Někdy lze i zpozorovat výtoky z nosu, sliznice jsou bledé až dožluta. Nemoc ohrozí mláďata na životě v okamžiku, kdy přestávají úplně přijímat potravu, kdy nakonec zvíře uhyne.

Proti této zákeřné nemoci lze dnes již celkem spolehlivě bojovat. Důraz je kladen především na udržování maximální čistoty a pravidelné dezinfekce kotce a zejména velmi časté odstraňování trusu.

Dnes chovatelé mohou pečovat ve svých chovech o prevenci kokcidiózy, a to podáváním sulfonamidových přípravků. Například Sulfadimidin v prášku nebo Sulfakombin ve vodorozpustné formě. Tyto přípravky můžete zakoupit ve veterinární ordinaci či v lékárně. Léčba se provádí po dobu tří dnů a poté je třídenní přestávka a poté se opět pokračuje s léčbou další dva dny. Léky se podávají zpravidla v nápoji a ředění je popsáno na etiketě.

Kokcidióza je pouze králičí nemocí, nepřenáší se na jiná zvířata ani na člověka. Bohužel ale u králíka může mít velmi špatný konec, a proto je u této nemoci velice důležitá právě prevence a samotná znalost majitele o této chorobě.

V případě jakýchkoliv Vašich dotazů o této nemoci Vám v naší veterinární ordinaci kdykoliv ochotně poradíme.

„Váš mazlíček je pro nás prioritou!“

!!! Témata poradny pravidelně rozšiřujeme, jsou vytvářeny zároveň i na základě Vašich dotazů.

Proto neváhejte zeptat se nás na cokoliv ohledně péče o Vašeho mazlíčka a my pro Vás v poradně nové téma co nejdříve vytvoříme !!!